Chcesz stworzyć pierwszą kampanię reklamową? Poznaj kilka przydatnych wskazówek.

14 lipiec 2020

Jednym z filarów wspierających rozwój firmy są działania marketingowe. Wspomagają proces budowania wizerunku i świadomości marki wśród odbiorców. Ich zadaniem jest również umocnienie jej pozycji rynkowej, a także zdobycie zaufania klientów, co przekładać się może na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Żeby jednak w pełni wykorzystać możliwości marketingowe, należy odpowiednio zaplanować i opracować strategię działań. W niniejszym artykule, na przykładzie kampanii reklamowej, wyjaśnimy Ci jak tego dokonać.

Dobrze przygotowana kampania reklamowa to jedno z kluczowych działań marketingowych. Niezależnie od tego, czy wprowadzasz na rynek nowy produkt, ulepszasz już obecny czy dopiero zaczynasz budować silną markę – potrzebujesz odpowiednio zaplanowanej kampanii reklamowej. Jeśli na szali stawiamy przyszłość firmy, nie możemy liczyć jedynie na szczęście, ale na odpowiednio zbudowaną strategię. Jak tego dokonać? Podpowiadamy.

Po pierwsze ustal cel kampanii reklamowej

Zastanów się, na jakim etapie jesteś. Czy chcesz zwiększyć świadomość Twojej marki? A może wzmocnić wizerunek wśród klientów, którzy mieli już z nią kontakt? Wzmocnić relację, podtrzymać ich zaangażowanie. Zwiększyć sprzedaż produktów czy zaprezentować nowości, które wprowadziłeś do oferty. To kluczowy moment, który będzie determinował styl i sposób komunikacji marketingowej, a także kanały dotarcia. Ustal, co chcesz powiedzieć, czego oczekujesz, jakie rezultaty sprawią, że kampania reklamowa będzie dla Ciebie skuteczna. Przemyśl, które działania firmy są w tym momencie kluczowe dla dalszego rozwoju i skup się na zapewnieniu im odpowiedniego wsparcia marketingowego.

Zastanów się kto jest odbiorcą Twojej kampanii reklamowej

Gdy już określisz swój cel, łatwiej będzie Ci sprecyzować, do kogo chcesz dotrzeć dzięki działaniom marketingowym. Zależy Ci na podtrzymaniu relacji z klientami i zwiększeniu ich zaangażowania? Nawiązaniu nowych z konsumentami z innych segmentów? A może chcesz ponownie dotrzeć do osób, które już kiedyś nabyły Twój produkt? Przemyśl to i zdefiniuj grupę docelową swojej kampanii reklamowej. Postaraj się ich poznać i opisać jak najbardziej szczegółowo, nie tylko w oparciu o dane demograficzne, ale także psychograficzne czy behawioralne. Pamiętaj, że działania reklamowe skierowane  „do wszystkich” w istocie mogą trafić „do nikogo”.

Wybierz kanały dotarcia kampanii reklamowej

Jeśli poznasz swoich odbiorców, łatwiej będzie Ci określić, gdzie ich szukać. Czy to osoby spędzające większość czasu w domu z laptopem? Mamy udzielające się w Facebookach grupach? Zwolennicy zakupów stacjonarnych? Łowcy okazji i rabatów? To Ty powinieneś znać ich najlepiej. Zdecyduj, jakie kanały komunikacji zwiększą szansę klienta na zetknięcie się z przekazem marketingowym. W dzisiejszych czasach podstawowym narzędziem do tego celu jest oczywiście Internet. Nie możemy jednak zapominać, że świat reklamy offline nadal daje nam wiele możliwości. Warto z nich korzystać i tworzyć zintegrowane kampanie reklamowe, które z pewnością przyniosą Twojej firmie wymierne korzyści.

Wybierz motyw przewodni Twojej kampanii reklamowej

Po ustaleniu co i do kogo chcesz powiedzieć, kolejnym ważnym elementem jest określenie, w jaki sposób będziesz to robić. Dopasuj motyw i koncepcję wizualną do produktu, którego dana kampania reklamowa będzie dotyczyć. Zachowaj spójność w projektach marketingowych, stosując jeden wspólny layout lub cechę charakterystyczną, która będzie ułatwiać identyfikację reklamowanego produktu. To pomoże zwiększyć rozpoznawalność marki. Ostatnio ciekawym sposobem jest włączanie osób publicznych w działania marketingowe. Influenserzy swoim zasięgiem i autorytetem często stanowią kluczowe wsparcie zwłaszcza przy budowaniu świadomości nowej marki. Warto przemyśleć taką formę współpracy.

Jeśli jednak czujesz, że planowanie kampanii reklamowej nie jest dla Ciebie lub potrzebujesz wsparcia – chętnie pomożemy.

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach.

Tagi:
kampania reklamowa
działania marketingowe
wizerunek marki
marketing
agencja 360