Jak skutecznie briefować agencję marketingową?

08 czerwiec 2020

Podstawą udanych działań marketingowych jest dobra komunikacja. Nie tylko ta pomiędzy współpracownikami, ale również na linii firma – agencja. Pracując w branży marketingu i eventów nie raz przyszło nam koordynować nieszablonowe projekty marketingowe, skrojone na miarę potrzeb i oczekiwań klienta. To nauczyło nas, że tylko indywidualne podejście do każdego tematu może przynieść wymierne rezultaty.

Na etapie budowania planu działań (marketingowych czy eventowych), określania celów i oczekiwań zawsze przekładamy konkretną rozmowę, nad przesłany mailem szablon. Chcemy Was poznać, zrozumieć potrzeby i wartości, jakimi się kierujecie. Dowiedzieć się nie tylko tego, jaka jest Wasza firma, ale i jaka chce być. Dla nas dobry brief to nie obszerna tabelka, ale rzeczywista interakcja, która pozwoli wspólnie stworzyć unikalną koncepcję kreatywną.

Kluczowe pytania od agencji marketingowej

Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych pytań, które pozwolą Wam nie tylko skutecznie przygotować się do pierwszej rozmowy o projekcie, ale także lepiej zrozumieć proces briefowania.

Po pierwsze – ustal właściwe cele

Opowiedz nam co chcesz osiągnąć poprzez działania marketingowe. Jaki efekt pragniesz uzyskać? Zaszokować odbiorców? Sprawić, że szybko nie zapomną o Twojej marce? A może dopiero ją z nimi zapoznać czy zaprosić na zakupy w sklepie stacjonarnym? Sprecyzuj swoje oczekiwania – a my dołożymy wszelkich starań, żeby im sprostać.

Po drugie – ustal do kogo chcesz dotrzeć z przekazem reklamowym

Zastanów się jakie osoby znajdują się w Twojej grupie docelowej. Pomyśl nie tylko o tym, gdzie mieszkają czy pracują, ale także co robią w czasie wolnym, czego się boją, co lubią, z czym wiążą swoją przyszłość, o czym marzą. Spróbuj wczuć się w rolę Twojego idealnego klienta i zastanowić się jak możesz mu pomóc, ułatwić życie, ograniczyć problemy. Skup się nie tylko na tym, co go cieszy ale i co spędza mu sen z powiek.

Po trzecie – zastanów się, gdzie możesz spotkać swoich klientów

Skoro już znasz swoją grupę docelową, zastanów się, gdzie możesz ich spotkać. To osoby, które w piątkowy wieczór wolą zostać w domu i oglądać seriale? A może stali bywalcy kin, teatrów i restauracji? W przewie śniadaniowej, wychodzą na lunch czy jedzą kanapkę, przeglądając Instagrama bądź Facebooka? To bardzo ważny punkt, który pomoże zoptymalizować całą kampanię marketingową. Skoro

Po czwarte – dowiedz się, z kim będziesz rywalizować o uwagę klienta

Mówiąc prościej – kto jest Twoją konkurencją. Nie mówimy tu jedynie o podaniu nazwy marki, ale o przedstawieniu jej mocnych i słabych stron, charakterystyki, kluczowych celów. Na etapie tworzenia projektu marketingowego musimy być bowiem świadomi, z kim rywalizujemy i na co należy zwrócić szczególną uwagę. Wszystko po to, by dostarczyć klientowi powody, dla których powinien wybrać właśnie Twoją markę.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom proces briefowania stanie się dla Was przyjemnością. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu czujesz, że jesteś gotowy na stworzenie niepowtarzalnej kampanii reklamowej – daj znać. Chętnie porozmawiamy o Twoich potrzebach.

Tagi:
klient
brief
eventy
marketing
agencja 360
blog