Niepowtarzalny branding – jak i po co stać się rozpoznawalnym?

28 lipiec 2020

„Kim jestem i kim chcę się stać?” to nie tylko domena pytań z życia osobistego, ale i pierwsze z czym przyjdzie Ci się zmierzyć jeszcze przed założeniem biznesu. Firma bez stylu i osobowości to gwarancja letargu, a ostatecznie porażki nierentownej działalności. Niestety, w aktualnej rzeczywistości rynkowej bycie dobrym to za mało, aby wybić się z tłumu. Nie martw się jednak, że jesteś zbyt mały, aby konkurować z dużymi graczami. Rozwiązanie jest osiągalne dla każdego, a z pomocą przychodzi strategia brandingowa.

Własna marka, czyli być najlepszą wersją siebie

Wbrew popularnej opinii, marką nie jest twoja firma, logo, ani nawet wybitny produkt. Marka ma wymiar niematerialny, oznacza ogół odczuć i wyobrażeń konsumentów na temat tego kim jesteś. Abyś stał się marką, musisz posiadać niepowtarzalny styl, który będzie obietnicą upragnionych wrażeń. Kiedyś Nike sprzedawała obuwie, dzisiaj oznacza pasję, żywotność i wspólnotę, czyli markę, która gwarantuje unikalne doświadczenie. Czy jesteś wystarczająco ambitny, aby być tam, gdzie teraz jest Nike?

Inwestuj w rozpoznawalność

Branding to strategia marketingowa polegającą na zakotwiczeniu w świadomości konsumentów faktu istnienia danego produktu czy usługi. Twoim celem jest stworzyć rozpoznawalną markę, która identyfikuje potrzeby grupy docelowej, a dzięki wspólnocie wartości buduje przywiązanie i lojalność konsumentów.

Początki, czyli aspekty fizyczne oferty

„Must do” skutecznego brandingu są stworzenie niespotykanej nazwy, charakterystycznego logo oraz hasła reklamowego. Musisz też zadbać o wygląd strony internetowej oraz kanałów, którymi komunikujesz się z klientami. Wbrew pozorom najważniejsze nie jest co przedstawiasz, ale jak to robisz. Nie znaczy to, że masz podejść po macoszemu do tego, czym jest twój produkt i jakie zaspokaja potrzeby. Nie idź jednak na łatwiznę i postaraj się stworzyć system identyfikacji wizualnej, dzięki któremu staniesz się rozpoznawalny nawet gdy twoja wizytówka będzie niewidoczna. Czerwona etykieta i czarna barwa napoju? Już wiesz kto jest mistrzem w tej kategorii.

Produkt to za mało

Wejdziesz na rynek pełen drapieżników i konkurencji, przed Tobą ambitne wyzwanie – stać się rozpoznawalnym i pożądanym. Aby do tego doszło, nie wystarczy jednak nawet perfekcyjne dopracowanie cech fizycznych twojej oferty. Produkt to dopiero początek.

Trudne czasy, czyli kim jest twój klient

Bardzo prawdopodobne, że rynek na którym się pojawisz, jest już przesycony twoim produktem. Czy to z góry oznacza przegraną? Nie, ale skończyły się czasy pustosłowia. Aktualnie konsument jest wybredny i świadomy swoich potrzeb. Musisz wiedzieć dla kogo tworzysz, poznać jego nadzieje, problemy i oczekiwania. Dzisiaj największe znaczenie ma personalizacja, zaś analiza i rzetelna strategia brandingowa to wyjściowe twoich działań, chroniące przed strzelaniem ślepakami.

Wybij się z tłumu osobowością

O ile koła na nowo nie odkryjesz, tak możesz sprawić, aby stało się bardziej pożądane niż kiedykolwiek. Oznacza to stworzenie niepowtarzalnego stylu i osobowości, które są gwarancją ponadprzeciętnych przeżyć i doskonałego samopoczucia. Konsument posiada jednak intuicyjny czujnik wychwytujący fałsz, dlatego kluczowe, abyś był autentyczny i spójny na wszystkich poziomach, również kultury organizacji.

Zastanów się jakie ludzkie cechy pasowałyby do twojej marki. Czy jest radosna i pomocna? Uniwersalna albo ekspercka? A może tajemnicza? Przemyślałeś już styl jakim będziesz się komunikować, twój wyjątkowy tone of voice? I czy rozumiesz jak ważna w strategii brandingowej jest umiejętna obsługa klienta?

Key message esencją twojego przekazu

Opowiedz o sobie i historii produktu, nie ukrywaj tego kim jesteś i jakie motywacje za Tobą stoją. Masz misję, coś do przekazania światu? Jakie będą korzyści wynikające z wyboru twojej oferty? Jakie unikalne przeżycia za tym stoją? Masz już na siebie pomysł?

Mocny brand oznacza Win-Win

Strategia bandingowa to działania długofalowe, niekończąca się historia dążenia do silnej pozycji, od której zależy twoje istnienie. Włóż wysiłek w tworzenie niepowtarzalnego stylu, a zyskasz przewagę nad konkurencją. Co to dla Ciebie oznacza? Sprzedasz więcej, odnosząc finansowy sukces. Z czasem też zmniejszysz wydatki na marketing, nie musząc dłużej zabiegać o uwagę. Staniesz się kimś, kogo łatwo polubić i o kogo inni zabiegają, a to must have dzisiejszych realiów rynkowych.

Masz jakieś wątpliwości i potrzebujesz pomocy? Pamiętaj, że zawsze jesteśmy do twojej dyspozycji.

Tagi:
strategia brandingowa
branding
marka
marketing 
eventy
agencja 360